Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 29.04.2024 @ 8:38:07

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 170 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 12  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 03.01.2006 @ 20:18:05 
Offline
Villentretenmerth

Rejestracja: 31.03.2003 @ 11:09:17
Posty: 5167
Lokalizacja: Lancre
Przyznaj otwarcie, że chodzi o uprawnienia a nie o ortografię;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03.01.2006 @ 20:21:45 
Offline
Murderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24.10.2002 @ 15:26:37
Posty: 5182
Lokalizacja: Rezydencja Nowodwory, Wielkie Księstwo Powiśle
Nie do końca, po prostu podoba mi się kolor zielony :)= Chodzi mi głównie o ortografię, bo od pewnego czasu łażę sobie po różnych forach i momentami ciężki ch*j mnie strzela gdy widzę totalne olewanie zasad pisowni naszej pięknej mowy.
Woydzio

_________________
Ja tu tylko sprzątam
Twoja zajebistość ma tyle komponentów, że trudno spamiętać - J. W.
Jestem już ojcem nie tylko dla dwóch kotów ale także dla Michała Piotra


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03.01.2006 @ 20:48:29 
Offline
The One and Only
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25.09.2002 @ 0:30:50
Posty: 5820
Lokalizacja: National Nitpicking Center
Asl pisze:
Wiesz, problem jest taki, że ja nie wyłapuję litrówek, błędów przestankowych, ortów. <ciach> Ale ja je po prostu widzę, tak sama z siebie.

Otóż to, ja mam dokładnie tak samo - wcale nie muszę szukać błędów, one same mnie atakują.
Joanka pisze:
8jakis, spytaj Ala, czy to tak miło nie móc sobie poczytać wyłącznie dla przyjemności. :P

Taaak, już o tym niedawno z PeWuCem na syffie dyskutowałem... Owszem, błędy widzę zawsze i wszędzie - nie tylko wtedy, gdy robię redakcję czy korektę. Ba, czytając po angielsku też widzę błędy i też mnie drażnią... Teraz np. przebijam się przez pewną przedpremierową ARC w oryginale i krew mnie zalewa, bo pierwszy błąd znalazłem już na drugiej stronie :->
Joanka pisze:
I zdecydowanie jestem przeciw ganianiu Niespodzianek do Freshmeatu. Jeśli przywitały się w innym temacie, to dobrze, raz wystarczy, jeśli nie przywitały się w ogóle, to ich sprawa. Może pragną zachowac anonimowość? W końcu to forum dyskusyjne, ludzie tu przychodzą dla informacji i wymiany poglądów, a niekoniecznie dla towarzyskiej integracji. Nie ma dla mnie nic gorszego niż gdy widzę po czyimś pierwszym i do tego bardzo merytorycznym poście odpowiedzi typu: "Fajnie, a teraz idź się przywitać".

O, to, to. Podpisuję się obiema rękami pod powyższym.
Maciej Popis pisze:
Jedna z osób napisała coś takiego: "Więc niemożliwe jest nie zwracanie uwagi na ortografię."
Coraz częściej spotykam się z tym (nie tylko tutaj), że ludzie piszą rozdzielnie partykułę "nie" z imiesłowami przymiotnikowymi w znaczeniu czasownikowym.

Ale co to ma do rzeczy? Przecież "niezwracanie" to nie jest żaden imiesłów, tylko zwykły rzeczownik (odczasownikowy)...
Maciej Popis pisze:
Co więcej, spróbujcie w Wordzie napisać "niezwracanie" to wam podkreśli to jako błąd.

Word jest głupi i zdarzają mu się takie babole, że głowa mała.
Maciej Popis pisze:
Ale powołując się na Słownik Ortograficzny PWN prawidłową jest właśnie forma "niezwracanie".

Oczywiście, że tak - partykułę "nie" z rzeczownikami piszemy łącznie (z drobnymi wyjątkami, ale mniejsza o to).

_________________
I'm not dead yet.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03.01.2006 @ 21:20:50 
Offline
Król Dezmod
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27.10.2002 @ 22:26:02
Posty: 3269
Alakhai pisze:
wcale nie muszę szukać błędów, one same mnie atakują.
Co więcej, to prawie boli ;-) Rozumiem jeden na jakiś czas, bo sama nie piszę najlepiej, ale kilka ortograficznych i nie tylko, dziennie, i to popełnianych przez kilku różnych użytkowników, to już za wiele jak na jeden raz. Niedługo zrobi się tutaj jak, za przeproszeniem Hagara, na jakimś forum Onetu ;-)

Forumokieta -
4. Posty powinny być czytelne - pisane poprawną polszczyzną, bez udziwnień czcionkowych, krzyków itp. Przed wysłaniem dłuższego postu zalecamy skorzystanie z opcji podglądu.

Co więcej, zamiast wrzeszczeć : "Auć, biją!" (vide: forum Onetu), można spróbować wykazać pokorę i hart ducha przez cierpliwe znoszenie krytyki, której celem nie jest wyłącznie krytyka, a dobro krytykowanego. A przy okazji nauczyć się poprawnie pisać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03.01.2006 @ 22:57:41 
Offline
Rębacz z Crinfrid
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17.07.2003 @ 21:22:53
Posty: 1416
Lokalizacja: Wrocław
Idy Greannmhor pisze:
Co więcej, zamiast wrzeszczeć : "Auć, biją!" (vide: forum Onetu), można spróbować wykazać pokorę i hart ducha przez cierpliwe znoszenie krytyki, której celem nie jest wyłącznie krytyka, a dobro krytykowanego. A przy okazji nauczyć się poprawnie pisać.
Czego sobie i wszystkim życzę. Jeśli się tu czegoś nauczymy, to chyba nic złego się nie stanie? Oczywiście nauka powinna odbywać się z zachowaniem pewnych zasad, które mam nadzieję, wypracowaliśmy powyżej.

_________________
vino pellite curas


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03.01.2006 @ 23:04:10 
Offline
Dijkstra

Rejestracja: 20.09.2002 @ 16:21:55
Posty: 7950
Lokalizacja: Łódź
Napiszę takiego małego posta - wtręta, może coś wniesie.

1. Temat o Ortografii usunęłam ja sama, tymi ręcami. Z bardzo prostego powodu: wzięło mi się na usuwanie starych, nieużywanych tematów. Ortografia wydawała mi się już bowiem przedyskutowana doszczętnie. Chyba wszyscy się zgadzają, że pisać należy czytelnie i poprawnie i nie ma o co bić piany.

2. Natomiast co do poprawiania błędów innym, to od dawna nie widziałam, żeby było jakieś masowe czepianie. Kiedyś Nazgule szalały ostro. Teraz odzywają się raczej w rażących przypadkach. Sama czasem wtrącę się komuś w post, jeśli walnie jakieś wybitne paskudztwo, ale nikt chyba nie zamierza poprawiać pojedynczych przecinków. Co innego, gdy - jak pisał Al - delikwent stosuje nieczytelność chroniczną, zaawansowaną i do bólu konsekwentną,

na ,przykład ,pisze ,w ,taki ,sposób .
effentóalnie f taky sposoop
wenutalenie wt akis psobb

wtedy IMHO moderacja (ewentualnie użytkownik forum) ma prawo zwrócić uwagę innemu użytkownikowi, że pisze nieczytelnie.

3. Odnośnie Fresh Meatu, to założyłam go ongiś po to, żeby ułatwić życie na forum, czyli uciąć rozsypane po różnych tematach posty w stylu "heeej to ja jestem nowy" albo (o, zgrozo) zakładanie nowych tematów w stylu "Użytkownik X wita was". Nikt nigdzie nie pisał, że do tematu powitalnego mają być userzy gonieni siłą na zasadzie "idź się przywitaj a potem podyskutuj". Dla mnie post w guście "Cześć. To mój pierwszy post. Witam wszystkich. Odnośnie wiedźmina natomiast, to uważam, że..." - jest całkiem akceptowalny.

4. Inna sprawa, że Fresh Meat, służący kiedyś sygnalizowaniu obecności nowych użytkowników, w tej chwili stał się straszliwym czatowiskiem, w którym ci nowi userzy giną, bo oni sobie, a dyskusja o czym innym sobie. Oczywiście miło, że zawsze trafi się jakaś grupa witająca, ale może niech nie produkuje ona za każdym razem 3-4 stron, które po 3 poście schodzą na inny temat.

PS. Poprawiłam błąd w temacie ;)

_________________
You stay away from my boy's pants or I'll hang ya from my Jolly Roger, ya Jezebel!
Elaine Marley-Threepwood


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04.01.2006 @ 9:51:28 
Offline
Wiecznie pijane medium płci żeńskiej
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12.12.2002 @ 19:25:16
Posty: 10760
Lokalizacja: Chrząszczydrzewoszyce Powiat Łękołozy
Nie jest zadaniem moderatorów sprawdzanie każdego napisanego posta pod względem poprawności ortograficznej i gramatycznej i nie uważam, by ten akurat powód był dobrą podstawą do dawania dodatkowych uprawnień.

Jeśli ktoś zauważy błąd w czyimś poście i będzie odczuwał wewnętrzny przymus "zrobienia czegoś" z taką sprawą, niech napisze do autora "wadliwego" posta PW lub upomni go na forum (przy okazji, prawdopodobieństwo napisania np 5 PW jednocześnie jest takie samo jak prawdopodobieństwo napisania jednocześnie 5 postów z połajankami). Niech ci, którzy napiszą posta z połajankami na forum sprawdzą, czy ktoś już wcześniej tego samego nie zrobił, a jeśli tak się stało, niech zgodnie z zasadą nie mnożenia bytów ponad niezbędną konieczność zbędne własne posty wykasuje.
Musi tu zadziałać zasada odpowiedzialności za własne czyny - tak jak od userów tego forum można oczekiwać poprawnego używania ojczystego języka, tak samo można oczekiwać że nie będą mnożyć postów ponad miarę. Moderator może oczywiście w specjanych okolicznościach usunąć zbędne posty, ale należy pamiętać, że każdy może skasować własne posty. Oczywiście najlepiej było by zwracać uwagę bardziej dyskretnie - przez PW. Pozwoli to zmneijszyć liczbę niepotrzebnych postów, nie-merytorycznych, a do tego zachować twarz połajanemu.
Tyle mam do powiedzenia.

_________________
All those moments will be lost in time...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04.01.2006 @ 10:10:00 
Offline
Murderatrix
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20.09.2002 @ 18:24:13
Posty: 14122
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Blaireau pisze:
(przy okazji, prawdopodobieństwo napisania np 5 PW jednocześnie jest takie samo jak prawdopodobieństwo napisania jednocześnie 5 postów z połajankami).

Z tą różnicą, że posty na forum można skasować ;)))

Szczerze mówiąc, nie do końca rozumiem całą tę dyskusję. Po pierwsze - zawsze byliśmy przeciwni wysyłaniu niespodzianek do freszmita i nie wiem skąd wątpliwości, po drugie – zawsze należało pisać poprawnie, a ewentualne poprawki miały być kulturalne i niekoniecznie ciągnąć się przez dwie strony. IMO niepotrzebne są żadne ustalenia, wystarczy mieć mózg ;>
Umiar, rozsądek i tyle.

_________________
Z poważaniem, Donna Ezena Capo di tutti capi Nazguli Ortografii
And when your heart begins to bleed, you're dead and dead, indeed.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04.01.2006 @ 10:50:37 
Offline
Wiecznie pijane medium płci żeńskiej
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12.12.2002 @ 19:25:16
Posty: 10760
Lokalizacja: Chrząszczydrzewoszyce Powiat Łękołozy
Ezena pisze:
posty na forum można skasować ;)))

o, to tak jak PW :-))
Ezena pisze:
Umiar, rozsądek i tyle.

dokładnie :-)

_________________
All those moments will be lost in time...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04.01.2006 @ 11:29:30 
Offline
Murderatrix
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20.09.2002 @ 18:24:13
Posty: 14122
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Blaireau pisze:
o, to tak jak PW :-))

Nie do końca... Po pierwsze - ktoś, kto wysyła PW, nie widzi ile podobnych postów poszło, po drugie - mod nie ma wglądu do PW i nie usunie dubli. Może to zrobić tylko ten, kto PW dostał. I najczęściej najpierw wiadomości otwiera, czyta, a potem go trafia ;)
Na forum każdy może swój post wywalić, ewentualnie w każdej chwili może to zrobić moderator. Różnica IMO zasadnicza...

_________________
Z poważaniem, Donna Ezena Capo di tutti capi Nazguli Ortografii
And when your heart begins to bleed, you're dead and dead, indeed.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04.01.2006 @ 11:46:43 
Offline
Wiecznie pijane medium płci żeńskiej
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12.12.2002 @ 19:25:16
Posty: 10760
Lokalizacja: Chrząszczydrzewoszyce Powiat Łękołozy
Ezena pisze:
Blaireau pisze:
o, to tak jak PW :-))

Nie do końca... Po pierwsze - ktoś, kto wysyła PW, nie widzi ile podobnych postów poszło, po drugie - mod nie ma wglądu do PW i nie usunie dubli. Może to zrobić tylko ten, kto PW dostał. I najczęściej najpierw wiadomości otwiera, czyta, a potem go trafia ;)
Na forum każdy może swój post wywalić, ewentualnie w każdej chwili może to zrobić moderator. Różnica IMO zasadnicza...

PW nie widzą też inni, ktorych czytanie połajanek nie interesuje :-)
PW można sobie łątwo usunąć. Tym łatwiej, jeśli są z tego samego dnia i mają np ten sam temat, powiedzmy "KO" od Korekta Ortografii.
W sumie to obie techniki są podobne, tyle że PW nie jest widoczna dla takich, których temat nie interesuje oraz nie nabija licznika. Mam nadzieję, że oba sposoby znajdą zastosowanie i wreszcie skończymy międlić ten temat :-)

_________________
All those moments will be lost in time...


Ostatnio zmieniony 04.01.2006 @ 12:03:42 przez Borsuk, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04.01.2006 @ 11:53:41 
Offline
Król Dezmod
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.09.2005 @ 20:47:37
Posty: 3223
Lokalizacja: mansarda
Jeśli chcecie, by każdy nowy się we FM przywitał, zainstalujcie otwarcie tego wątku konieczność wpisu tam zaraz po zarejestrowaniu. Nie każdy jest tak bystry by ten topik na wejściu wyłapać.

_________________
Brak emoticonów niekoniecznie oznacza, że powyższą wiadomość należy traktować poważnie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04.01.2006 @ 12:05:43 
Offline
Murderator

Rejestracja: 23.09.2002 @ 9:18:29
Posty: 10121
Lokalizacja: Warszawa
Jeśli ktoś jest na tyle bystry że umie czytać to znajdzie stosowny zapis w Forumokiecie. Jeśli ktoś jej nie przeczyta to wcześniej czy później będzie miał kłopoty z tego powodu. Po co gonić siłą?

_________________
Paryż ma Wieżę, Londyn ma Tamizę. A my Polacy stoimy pod krzyżem...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04.01.2006 @ 12:09:39 
Offline
Wiecznie pijane medium płci żeńskiej
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12.12.2002 @ 19:25:16
Posty: 10760
Lokalizacja: Chrząszczydrzewoszyce Powiat Łękołozy
bardzo słusznie Wrzosiu, to chyba najlepsze podsumowanie tematu witania w Freshmeat.

_________________
All those moments will be lost in time...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04.01.2006 @ 20:32:25 
Offline
The One and Only
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25.09.2002 @ 0:30:50
Posty: 5820
Lokalizacja: National Nitpicking Center
Ezena pisze:
mod nie ma wglądu do PW i nie usunie dubli. Może to zrobić tylko ten, kto PW dostał.

No, niezupełnie... Owszem, mod nie może, ale admin już tak. Inna sprawa, że - mimo posiadania stosownych uprawnień - jeszcze nigdy nie zaglądałem w cudze PW i w żadnym wypadku nie zamierzam tego robić w przyszłości.

_________________
I'm not dead yet.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 170 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 12  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group